Büyükşehir Belediye Meclisi komisyon üyeleri belirlendi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk toplantısı olan Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Büyükşehir Belediye Meclisi 1’inci ve 2’nci Başkan Vekili, Meclis Divan Kâtibi, encümen ve komisyon üyelerinin seçimi yapıldı.

16 ilçeden Kayseri Büyükşehir Belediyesi 70 meclis üyesi, 5 yıl boyunca önemli kararlara imza atarken, 31 Mart yerel seçimleri sonrası Büyükşehir Belediyesi, yeni meclis üyeleri ile ilk toplantısını yaptı.

Daha sonra, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen meclis toplantısı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

15 gündem maddesi meclis üyelerince müzakere edilerek, karara bağlanırken, Başkan Büyükkılıç, mecliste yeni dönemin hayırlı, uğurlu olmasını temenni etti.

Mecliste, Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi 1’inci ve 2’nci Başkan Vekili, iki asıl iki yedek Meclis Divan Kâtibi, 5 encümen üyesi, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu ve üye sayısının belirlenmesi ile üye seçimi gerçekleştirildi.

Ayrıca, Tarihi Kentler Birliği’ne, Kayseri Büyükşehir Belediyesi meclisinden 3 asıl, 2 yedek ve meclis dışından 1 üye seçimi yapıldı.

Bu konuda, önerilerde meclis birinci başkan vekilliğine Ahmet Bostancı ve ikinci başkan vekilliğine İbrahim Carlak isimleri önerildi. Meclis Divan Kâtibi üyeliğine Serdar Kavafoğlu, Meral Koşar asil, Ali Kabak ve Sabri Sosun da yedek üye olarak teklif edildi. Encümen üyeliği için Bekir Yıldız, Emine Timuçin, Savaş Gökçe, Sami Yağmur ve Osman Yeniay önerildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na Kemalettin Cengiz Tekinsoy, İsmail Ünalmış, Cengiz Ekici, Mustafa Erkek ve Özgür Özer, Plan ve Bütçe Komisyonu’na Ahmet Tural, Menderes Yıldırım, Kenan Akar, Orhan Say, Senem Ağca teklif edildi.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na Meral Koşar, Şerife Parlak, Burhanettin Polat, Ali Kabak, Ahmet Tektaş, Ahmet Bircan ve Mehmet Bulun ile Ulaşım Komisyonu’na Mustafa Güldüoğlu, Ahmet Mithat Karaçavuş, Emre Güneş, Mustafa Durukan, Mustafa Çalıksoy, Davut Umsu ve Ramazan Demirezen önerildi. Çevre ve Sağlık Komisyonu’na da meclis üyelerince Sami Üstündağ, Serdar Kavafoğlu, Ahmet Erciyes, Selçuk Güntay, Mustafa Dursun, Mehmet Kuşçu ve Şahin Ülker önerildi.

Hukuk Komisyonu’na da Gökhan Ülke, Yusuf Ceran, Hulusi Çavdar, Mustafa İşlemiş, Senem Ağca, Mehmet Berkay Kahveci, Mehmet Işık teklif edildi.

Son olarak Tarihi Kentler Birliği’ne Memduh Büyükkılıç doğal üye, ikinci üye Prof. Dr. Metin Sözen, Ömer Gökçe, Orhan Say ve Ramazan Aylanç asil, Sami Üstündağ ile Emre Güneş de yedek isim olarak teklif edildi.

Gizli oylamada meclis üyeleri, önerilen isimler üzerinde karar kıldı.

Başkan Büyükkılıç, meclis üyelerine teşekkür ederek, “Kayseri’mize yakışır, uyum kültürüne yakışır bir biçimde komisyonların oluşmasını sağlama ve vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” dedi.

Meclis üyeleri, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılına ait Faaliyet Raporu’nu görüşürken, 2023 Mali Yılına ait Hesap, İş ve İşlemlerinin Denetimi hususunda hazırlanan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyon Raporu hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi.

Faaliyet Raporu meclis üyelerince kabul edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Herkes iyi niyetle tavsiyelerde bulundu. Çok şükür Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 30 büyükşehir içerisinde yatırıma en çok pay ayıran bir şehirdir. Büyükşehirlerin konforunu sunan, sıkıntısını yaşatmayan bir şehirdir” dedi.

Diğer Haberler